Dijital Sınır

İnternet bağımlılığı: “Bir nesneye, kişiye ya da bir varlığa duyulan önlenemez istek veya bir başka iradenin güdümü altına girme durumu” şeklinde yapılmaktadır (Uzbay, 2009: 5).

İnternet bağımlılığı ise internete erişim sağlayan cihazlar ile uzun süre vakit geçirilmesinden ziyade, bireyin interneti kullanma noktasında iradeli olamaması ve kullanıma ilişkin kontrolünü kaybetmesi olarak değerlendirilmektedir. Burada bir bağımlılık olarak internet kullanımında, bireyin internet ile geçirdiği zamanın farkında olmaması, çevresine karşı duyarsız kalması, iletişim kurmaması öne çıkan bağımlılık işaretleridir. Aslında temel sorun internete erişmek ve kullanmaktan ziyade, aşırı ve kontrolsüz kullanımdan kaynaklanmaktadır (Öner & Çakır, 2019: 28).

Çocuğunuzun internet bağımlılığı geliştirdiğine dair bazı işaretler:

– Planlanandan çok daha uzun süre çevrim içi kalır
– İnternette geçirilen süre hakkında yalan söyler
– İnternette olmak için bütün gece uyanık kalır
– İnternet zaman sınırlarıyla ilgili olarak belirlenen kurallara uymaz
– İnternet kesintiye uğradığında ya da erişimi engellendiğinde sinirlenir veya tedirgin olur
– Birkaç gün internetsiz kaldığında huysuz, asabi ve/veya depresif hale gelir Çevrim dışıyken, tekrar çevrim içi olmayla zihnini meşgul eder
– Sosyal medyayı her gün sık sık kontrol eder
– Çevrim içi olmaya takıntılı hale gelmeden önce daha önce zevk aldığı etkinliklere olan tüm ilgisini kaybeder

Neler yapılabilir?

– İnternette geçirilen vakit için belirli limitler uygulayın
– İnternetsiz ve televizyonsuz geçireceğiniz küçük zaman dilimleri belirleyin. Örneğin, Salı akşamları 8-9 arası evdeki tüm dijital cihazları kapatın. Ya da bağlantısız/modemsiz saat oluşturun.
– Bilgisayarı salona, evin merkezine koyun
– Çocuğunuzla beraber geçirdiğiniz özel vakitleriniz olsun. Yürüyüşe çıkın, dersleri beraber dinleyin, oyun kurun, oyun oynayın.
– Dijital medya okuryazalığını öğrenirken eğlenmek için DijiOkur oyununu oynayın.
– Çocuğunuza örnek olmaya çalışın. Çocuklar duyduklarından daha çok gördüklerini uygularlar. – – Kazandırmak istediğiniz davranışların sizde yerleşmiş olmasıyla değişim gerçekleşir.